Європейський Союз подолав опір Орбана пакету допомоги Україні на 50 мільярдів євро. У четвер блок одноголосно дійшов згоди. Зараз обидві сторони святкують угоду як політичну перемогу.

Розчарування прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном було відчутним серед лідерів Європейського Союзу (ЄС), які прибули на саміт у Брюссель у четвер, щоб обговорити пакет допомоги Україні. Тижнями Орбан стримував ЄС від узгодження коштів, які б підтримали українську економіку, яка відчуває напругу через триваючі військові дії після повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році.

Однак лідери прийшли до напрочуд швидкого результату: протягом години зустрічі 27 членів ЄС підписали новий пакет допомоги на 50 мільярдів євро (54 мільярди доларів) для підтримки економіки України до 2027 року. Кошти складаються з грантів і позик, що фінансуються з бюджет ЄС.
«У нас є угода», — оголосив президент Європейської ради Шарль Мішель на X, колишній Twitter. «Це забезпечує стабільне, довгострокове, передбачуване фінансування для України. ЄС бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України», — написав він.

Нова грошова ін’єкція є окремою від значної військової допомоги, яку ЄС та його країни-члени надсилають Києву. Він призначений для виплати пенсій і зарплат уряду та вивільнення державних коштів.

Останніми роками національно-консервативний лідер Угорщини Орбан часто вдавався до вето, щоб затримати спільні рішення ЄС і НАТО, викликаючи дедалі більше роздратування у своїх колег, особливо через його позицію щодо України. Орбан також публічно розповідав про свої тісні зв’язки з Росією, що викликало занепокоєння у всьому ЄС.

Хоча спільна позиція ЄС полягає в тому, щоб підтримувати та озброювати Київ у його війні з Росією «скільки це буде потрібно», Орбан часто підтримував Москву, відкладаючи блокові заходи та санкції проти Росії.

Новий лідер Польщі, країни, яка до нещодавньої зміни уряду часто виступала на боці Орбана в деяких дебатах щодо ЄС, висловив різкі слова, коли прибув у четвер.

«Немає проблеми з так званою втомою від України. У нас є втома від Орбана», — сказав прем’єр-міністр Дональд Туск. «Я не можу зрозуміти. Я не можу прийняти цю дуже дивну егоїстичну гру», — додав він, маючи на увазі унікальну позицію Орбана щодо блокування анонімних рішень ЄС.

Решта 26 країн-членів ЄС були готові підписати нові фонди для України під час останньої зустрічі в грудні, коли ЄС також погодився розпочати переговори про вступ з Україною до ЄС. Орбан прийняв останнє, але не прийняв перше — отже, необхідний спеціальний надзвичайний саміт для повторного розгляду цього питання в четвер.

Одним із спірних моментів угоди був щорічний механізм перегляду пакету допомоги. В офіційній спільній підсумковій заяві ЄС тепер йдеться про щорічні «дебати» щодо фонду та потенційного проведення Європейською комісією перегляду «якщо буде потрібно» через два роки. Кілька дипломатичних джерел з інших країн ЄС повідомили DW, що вважають механізм перегляду беззубим.

Тим не менш, після підписання угоди Орбан заявив про політичну перемогу. «Місія виконана», — написав він на X. «У нас є механізм контролю наприкінці першого та другого року», — додав він, опустивши деталі угоди.

Орбан знаходиться в давній суперечці з офіційними особами ЄС, які дорікають йому за відкат угорської демократії під його урядом. Їхнім найбільш суттєвим кроком на сьогоднішній день було припинення виділення коштів ЄС для Будапешта в обмін на реформи верховенства права.

Кілька дипломатів розповіли DW, що шлях до швидкої угоди був розчищений низкою зустрічей між різними лідерами завчасно. Один чиновник сказав DW, що Німеччина зіграла велику роль у впливі на Угорщину, зайнявши більш жорстку позицію, ніж зазвичай.

Той самий дипломат припустив, що Угорщина просто мала поширити дві поступки — одну щодо переговорів про вступ, а іншу щодо нового фонду — на два саміти. розділити на дві частини», — повідомило джерело.

Оскільки президент Європейської ради Шарль Мішель вітає саміт як перемогу єдності ЄС, ще невідомо, змінить Орбан тактику чи залишиться войовничим.

Вибори до Європарламенту заплановані на червень, а президента США – у листопад. Очікується, що в загальноєвропейському опитуванні ультраправі покажуть хороші результати, а Дональд Трамп також може повернутися в лідери Вашингтона. Це змінило б політичний ландшафт на користь Орбана.

Марта Мучник, аналітик аналітичного центру з вирішення конфліктів International Crisis Group, сказала, що хоча тиск, очевидно, змінив позицію Угорщини в цей час, підтримка союзників України була явно під тиском.

«Допомога Заходу Україні стає дедалі спірнішим», – сказав Мучник. «Це не тільки внутрішня дискусія. Це дебати в Сполучених Штатах. Це також дебати в Європі між різними державами-членами з різними зовнішньополітичними пріоритетами, різним сприйняттям загроз, різною чутливістю.

Інформаційно Аналітична Агенція «Солоха»

От admin